Odbiór techniczny nowego domu lub mieszkania. Na co zwrócić uwagę?

Odbiór domu od dewelopera albo odbiór mieszkania, to nic innego jak sprawdzenie jego stanu przed oddaniem go do użytkowania dla przyszłych mieszkańców. To konieczna procedura zanim wystawi się do sprzedaży na rynek pierwotny dom. Jest to idealny moment na to, by zgłosić developerowi jakieś nieprawidłowości do poprawy. Jak wygląda odbiór nieruchomości i na co trzeba zwrócić uwagę przy odbiorze?

JAK WYGLĄDA ODBIÓR TECHNICZNY DOMU OD DEWELOPERA?

Odbiór techniczny domu lub mieszkania od dewelopera, to zazwyczaj spotkanie z deweloperem, polegające na obejrzeniu całego domu lub mieszkania razem z przedstawicielem firmy deweloperskiej. Podczas odbioru sporządza się razem z nim protokół zdawczo – techniczny. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z doświadczenia i wiedzy inżyniera budowy.

W Internecie można znaleźć wiele firm zajmujących się odbiorem domów i mieszkań. Możemy także samodzielnie dokonać odbioru mieszkania od dewelopera. Dobrze jest w takim przypadku przygotować się odpowiednio do tego spotkania. Przede wszystkim musimy dać sobie czas. Zarezerwujmy sobie co najmniej godzinę, aby spokojnie mieć czas na to, by dokładnie obejrzeć nowy dom.

Najlepiej zaplanować odbiór domu czy mieszkania w ciągu dnia, gdyż przy świetle dziennym łatwiej dostrzeżemy wszystkie szczegóły niż przy sztucznym świetle lampy. Warto też porozmawiać z osobą spośród znajomych lub rodziny, która dokonywała już kiedyś odbioru nieruchomości i wie, jak to wygląda i przebiega. Taka osoba może pomóc nam przygotować sobie listę najczęstszych błędów czy usterek, jakie pojawiają się przy odbiorze.

Możemy też poszukać informacji w Internecie i przejrzeć fora internetowe o tematyce nieruchomości. Na spotkanie z deweloperem trzeba zabrać ze sobą kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze, niezbędne będą dokumenty, takie jak umowa czy plan mieszkania. Po drugie przydadzą się przyrządy, za pomocą których wykonamy kontrolne pomiary, a więc taśma do mierzenia o długości przynajmniej 5 metrów, poziomica, kątownik czy dalmierz laserowy.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ODBIORZE TECHNICZNYM MIESZKANIA LUB DOMU?

Odbiór domu od dewelopera to znakomity moment do wskazania mankamentów, jakie jeszcze rzucą się w oczy. Najpoważniejsze usterki powinny być widoczne już na pierwszy rzut oka po porównaniu z planem. Od razu można zaobserwować różnicę w układzie ścian, przyłączach instalacji, ilości gniazdek elektrycznych czy rodzaju użytych materiałów. Na ścianach nie powinno być żadnych pęknięć i rys. Tynk powinien być rozłożony równo, bez wybrzuszeń i zgrubień.

Wszystkie ściany i sufit powinny być suche. Szczególną uwagę należy zwrócić na sufit w pomieszczeniach pod dachem, gdyż wszelkie przebarwienia mogą świadczyć o źle zrobionym, nieszczelnym dachu. Skontrolujmy też działanie instalacji elektrycznych. Wystarczy do tego zwykła żarówka w oprawie. Warto sprawdzić także stan centralnego ogrzewania, czy grzejniki zostały odpowiednio zamontowane, tak jak na planie.

Każdą znalezioną nieprawidłowość koniecznie trzeba zgłosić obecnemu na spotkaniu przedstawicielowi dewelopera. Po spotkaniu pozostaje jeszcze spisać protokół przekazania mieszkania lub domu, w którym zawrzemy informacje o wszystkich zaobserwowanych niedociągnięciach i usterkach.

Odbiór techniczny domu lub mieszkania wydaje się być stresującym momentem zarówno dla odbierającego jak i dla dewelopera. Jednak wystarczy się odpowiednio do niego przygotować, aby przebiegł sprawnie i bez problemów. Warto przygotować listę możliwych uchybień i po kolei sprawdzać każdą pozycję podczas spotkania.

RÓŻNICA MIĘDZY ODBIOREM TECHNICZNYM, A ODBIOREM KLUCZY

Niemało osób uznaje za to samo odbiór techniczny domu czy mieszkania z odbiorem kluczy, kiedy nowy dom można już użytkować. Wszystko zależy od tego, jakie praktyki prowadzi dana firma deweloperska. Zdarza się, że deweloper przekazuje klucze do mieszkania dopiero wtedy, gdy zostaną usunięte wszystkie usterki i niedociągnięcia wykryte podczas odbioru technicznego.

Zwróćmy zawsze uwagę na to, czy podczas spotkania został przekazany protokół odbioru kluczy. Oczywiście otrzymujemy wtedy nie tylko same klucze do drzwi mieszkanie, ale też wszystkie klucze, które będą nam potrzebne, czyli klucze do piwnic, bram wjazdowych, skrzynek pocztowych, budynku, altany śmietnikowej czy komórki lokatorskiej.