Strona świata – na co zwracać uwagę przy wyborze danego lokalu?

Ekspozycja mieszkania wpływa na jego nasłonecznienie, a ono z kolei oddziałuje m.in. na samopoczucie i komfort domowników. Nie wiesz, jak określić strony świata w mieszkaniu? Zastanawiasz się, jaka ekspozycja lokalu jest najlepsza? Wyjaśniamy.

Na co wpływa położenie mieszkania względem stron świata?

Niektórzy inwestorzy bagatelizują położenie mieszkania względem stron świata. Większe znaczenie ma dla nich widok z okna (np. na park) niż nasłonecznienie lokalu. Wybierają lokum tylko ze względu na lokalizację (np. odległość od centrum), metraż lub cenę. To błąd, ponieważ kierunek świata na który wychodzą okna mieszkania, jest bardzo ważny. Dlaczego?

Usytuowanie okien i rozmieszczenie pomieszczeń w mieszkaniu wpływa na:

  • samopoczucie i poziom energii domowników

  • nasłonecznienie poszczególnych pomieszczeń, a w rezultacie kwoty rachunków za energię elektryczną

  • nagrzewanie się lokalu, a w konsekwencji konieczność obniżania temperatury klimatyzacją co również wpływa na dodatkowe opłaty.

  • komfort i funkcjonalność mieszkania.

Przebywanie w dobrze oświetlonych pomieszczeniach korzystnie wpływa na nastrój domowników, zwłaszcza zimą, gdy dni są krótkie. Jeśli zastąpisz naturalne światło światłem sztucznym, odczujesz zmęczenie, spadek energii i produktywności. Strona świata i nasłonecznienie mieszkania mają też wpływ na jego wartość. Jeśli są niekorzystne, wykorzystaj tę wadę jako argument w rozmowie o obniżce ceny.

Jak określić strony świata w mieszkaniu?

Zastanawiasz się, jak określić strony świata w mieszkaniu? Najlepiej zapytać o ten aspekt osobę sprzedającą nieruchomość lub spojrzeć na mapy dostępne w internecie.

Jest jeszcze inny sposób. Żeby samodzielnie wskazać strony świata w mieszkaniu, użyj zegarka. Podczas oglądania lokum sprawdź aktualną godzinę i określ porę roku. Na przykład: jeśli jest 8 rano i wiosna, to tam, gdzie właśnie świeci słońce, jest wschód.

W pochmurny dzień w tym celu możesz wykorzystać nowoczesne technologie. Wystarczy, że w telefonie na mapie Google zlokalizujesz nieruchomość, w której znajduje się oglądane mieszkanie. Następnie sprawdź, na które strony świata wychodzą okna z każdego pomieszczenia.

Jak odczytać strony świata z planu mieszkania? Położenie lokum pokazuje znaczek w kształcie kompasu. Narysowana na nim strzałka z literą N wskazuje północ. Oznaczenie informuje z której strony w ciągu dnia słońce będzie wpadać do mieszkania. Na tej podstawie możesz ustalić, w których pomieszczeniach urządzić kuchnię, sypialnię i salon.

Strona południowa a nasłonecznienie mieszkania

Mieszkanie od południa jest bardzo dobrze nasłonecznione, jasne i ciepłe. Promienie słońca wpadają do niego przez większą część dnia. Radzimy więc, aby w pokoju od południa zaaranżować salon lub bawialnię dla dziecka. Latem minusem takiej ekspozycji mieszkania jest mocne nagrzewanie się pomieszczeń. Rozwiązaniem tego problemu mogą być folie UV naklejane na okna które minimalizują nagrzewanie pomieszczenia, a także klimatyzacja lub po prostu rolety, czy żaluzje.

Mieszkanie od północy

Mieszkanie od północy jest najmniej nasłonecznione i najchłodniejsze. Sugerujemy więc, aby lokale od tej strony świata przeznaczyć na garderobę, spiżarnię, korytarz, pralnię lub łazienkę. W pomieszczeniach gospodarczych bezpośrednie nasłonecznienie nie jest konieczne. Często nie mają one okien i mogą być oświetlone sztucznym światłem.

Strona zachodnia

W mieszkaniu od strony zachodniej słońce świeci niezbyt mocno przez całe popołudnie i wieczór. Taka ekspozycja jest odpowiednia dla tarasu lub balkonu. Podpowiadamy, że w pomieszczeniu od tej strony świata można urządzić też pokój dziecka. Wpadające promienie słońca dostatecznie oświetlą miejsce do nauki i zabawy. To ważne ze względu na ergonomię i kondycję oczu.

Mieszkanie od wschodu

Zalecamy, aby w pomieszczeniu od strony wschodniej urządzić sypialnię. Dlaczego? Rozwiąże to problem z porannym wstawaniem, gdyż słońce jest skutecznym, naturalnym budzikiem. Jego promienie wprawiają też w dobry nastrój i podnoszą poziom energii. Ponadto w letnie dni sypialnia od wschodu się nie nagrzewa, a nocą panuje w niej przyjemny chłód. Niska temperatura ułatwia zasypianie i zapewnia komfort snu.

Pamiętaj: z powodu regularnego gotowania w kuchni jest cieplej niż w innych częściach mieszkania. Dlatego to pomieszczenie powinno być zlokalizowane od wschodu lub zachodu. Tylko wtedy zachowa właściwy mikroklimat i wilgotność.

Jaka ekspozycja mieszkania jest najlepsza?

Wciąż zastanawiasz się, jaka ekspozycja mieszkania jest najlepsza? Odpowiedź brzmi: to zależy. Nie ma jednego, idealnego lokum, które pod tym względem będzie odpowiadać wszystkim osobom. Wybór strony świata zależy m.in. od stylu życia, indywidualnych upodobań i potrzeb.

Często inwestorzy preferują lokale od południa i zachodu, ponieważ zapewniają optymalną ilość światła. Jednak, jak pokazuje praktyka, to mieszkania od północy z dużymi oknami są bardziej komfortowe. Nie nagrzewają się mocno, więc nie trzeba w nich znacznie obniżać temperatury powietrza. Ponadto pokaźne przeszklenia sprawiają, że jest w nich równie dużo światła, jak w lokalach od strony południowej i zachodniej. Pamiętaj: im większe okna, tym większe oszczędności.

Jako doświadczona firma deweloperska realizujemy inwestycje mieszkaniowe tylko o przemyślanej architekturze. Lokale Real Invest są przestronne i wysokie, a dzięki dużym oknom – jasne i dobrze doświetlone. Dodatkowo przeszklenia optycznie powiększają przestrzeń. Inwestycje, które oferujemy, wyróżniają się też doskonale zaprojektowanym układem funkcjonalnym.