Co to jest rekuperacja i jak wpływa na komfort mieszkania?

W Polsce z roku na rok rekuperacja zdobywa coraz większą popularność. Ten termin często pojawia się w rozmowach na temat nowoczesnych rozwiązań z udziałem m.in. architektów, instalatorów i inwestorów. Nie wiesz, czym jest rekuperacja? Zastanawiasz się, dlaczego warto ją zainstalować? Wyjaśniamy.

Jeśli powietrze o wysokiej zawartości dwutlenku węgla nie jest wymieniane, w domu panuje nadmierna wilgoć. W konsekwencji na ścianach budynku może pojawić się grzyb i pleśń. Ponadto brudne powietrze w domu wpływa negatywnie na kondycję fizyczną i psychiczną jego mieszkańców. Domownicy mogą skarżyć się na złe samopoczucie i bóle głowy. W nocy mogą płytko i źle spać, przez co budzą się niewyspani i zmęczeni. Mogą też często chorować. Co zapobiega tym dolegliwościom? Odpowiedź to: prawidłowa wentylacja.

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to skrótowe określenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Służy do regularnej wymiany już zużytego i wilgotnego powietrza w domu na świeże i czyste z zewnątrz niezależnie od pogody za oknem. Jednocześnie rekuperacja częściowo odzyskuje ciepło z nagrzanego, ale zużytego już powietrza w domu i ogrzewa nim powietrze mechanicznie wprowadzane do domu. W okresie jesienno-zimowym skutkuje to oszczędnościami w wydatkach na ogrzewanie rzędu 30% (w zależności od izolacji budynku). Jak ten proces wygląda w praktyce?

Przez anemostaty (okrągłe kratki) system rekuperacji wyciąga brudne powietrze, np. z kuchni i odprowadza na zewnątrz. W jego miejsce nawiewa czyste. Z kolei w wymienniku ciepła następuje odzysk energii ze zużytego powietrza, który przejmuje to czyste (zimą – ciepło, latem – chłód). Co ważne, strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego nie mieszają się ze sobą, ale mijają (płyną innymi kanałami).

Proces wymiany powietrza przebiega naturalnie i cicho. Domownicy nie czują podmuchów na skórze. Wentylatory w rekuperatorze (wywiewny i nawiewny) wydają white noise, czyli jednostajny szum. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana rekuperacja jest mniej słyszalna niż lodówka.

Rekuperacja powietrza to więc alternatywa dla wentylacji grawitacyjnej. Ten tradycyjny sposób na wentylowanie domu (otwieranie i rozszczelnianie okien, budowanie kominów do zasysania powietrza) jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Nie można nim sterować. Dlatego też nie sprawdza się w nowoczesnych budynkach, ciepłych i energooszczędnych.

Instalacja rekuperacji w mieszkaniu

O instalacji rekuperacji najlepiej zdecydować jeszcze na etapie projektu nieruchomości. Wtedy z planu można usunąć kanały do wentylacji grawitacyjnej, aby zaoszczędzić i miejsce, i pieniądze. Na rynku są też gotowe projekty domów z systemem rekuperacji. Od 1 stycznia 2021 roku do pozwolenia na budowę wskaźnik EP (energii pierwotnej) może wynosić maksymalnie 70 kWh/m²/rok. Prawo budowlane bezpośrednio nie zmusza więc inwestorów do wyboru rekuperacji, ale wysokie wymagania energooszczędności skłaniają do jej montażu.

Dlaczego warto zamontować rekuperację w nowym domu? Wewnątrz mogą kumulować się chemikalia wydzielane przez farby, kleje i meble. System rekuperacji usuwa te szkodliwe substancje. Tak zapobiega SBS – syndromowi chorego budynku (z ang. sick building syndrome), którego przyczyną jest stale niezdrowy klimat wewnątrz domu. Ponadto rekuperacja podnosi wartość rynkową i standard nieruchomości.

Specjaliści z branży menedżerskiej i budowlanej w Real Invest identyfikują i odpowiadają na potrzeby klientów. Efekt? Oferowane przez nas inwestycje premium posiadają rekuperację. Pozostałe nowoczesne rozwiązania, które stosujemy w luksusowych nieruchomościach, to również system Smart Home, który gwarantuje bezpieczeństwo osób i mienia oraz wygodę na co dzień. Mieszkania są też przystosowane do instalacji klimatyzacji oraz paneli słonecznych, które zapewniają oszczędności w wydatkach na energię. Ponadto inwestycje Real Invest powstają z najwyższej jakości materiałów budowlanych.

Wentylację mechaniczną możemy zamontować też w już wybudowanym i zamieszkałym domu. Jednak domownicy muszą liczyć się z kilkudniowymi niedogodnościami. Żeby zainstalować rekuperację, do wszystkich pomieszczeń należy doprowadzić przewody do transportu powietrza. W gotowym domu trzeba je ukryć na strychu lub w zakamarkach, nierzadko obudować płytami gipsowo-kartonowymi. W efekcie domownicy szybko zobaczą i odczują poprawę komfortu mieszkania. Jakie są zalety instalacji rekuperacji?

Rekuperacja a komfort mieszkania

Największą zaletą rekuperacji w mieszkaniu jest pozytywny wpływ na zdrowie domowników, szczególnie osób z alergią na pyłki roślin. W okresach pylenia zmagają się one m.in. z chronicznym katarem, swędzeniem gardła i zaczerwienieniem oczu. Dzięki wentylacji mechanicznej oddychają czystym powietrzem w domu. Filtry w rekuperatorze zatrzymują zanieczyszczenia zewnętrzne, jak i drobnoustroje (wirusy, roztocza i bakterie).

Dom z rekuperacją jest przewietrzany w każdych warunkach pogodowych, niezależnie od temperatury i kierunku wiatru. Instalacja zapewnia świeże i czyste powietrze (bez dymu, smogu) przez całą dobę. Szybko odprowadza nieprzyjemne i niepożądane zapachy z kuchni, łazienki i toalety (mieszkańcy mogą sterować ilością powietrza nawiewanego i wywiewanego). Ponadto dzięki rekuperacji na podłogach, meblach i przedmiotach jest zauważalnie mniej kurzu.

W rezultacie poprawia się też jakość snu domowników. Są oni dotlenieni, a rano budzą się wypoczęci i zregenerowani. Co ważne, temperatura w domu z rekuperacją jest komfortowa. Latem powietrze jest chłodniejsze niż na zewnątrz, a zimą – cieplejsze. Dla przykładu: kiedy w styczniu temperatura na dworze wynosi -11 stopni Celsjusza, powietrze nawiewane do wnętrza domu ma około +17°C.

Rekuperacja powietrza utrzymuje także odpowiedni poziom wilgoci w domu. Zabezpiecza i mieszkanie i domowników przed szkodliwym grzybem i pleśnią. Dzięki niej po kąpieli w wannie, czy prysznicu lustro i okno w łazience szybciej odparowują, a umyte podłogi i mokre ubrania szybciej wysychają. Wentylacja mechaniczna sprawnie usuwa też wilgoć, która powstaje w trakcie gotowania.

Brak niebezpiecznych dla zdrowia przeciągów (nie trzeba otwierać okien) to kolejny pozytywny rezultat montażu rekuperacji. Taka instalacja chroni domowników z obniżoną odpornością np. przed przeziębieniem. Dodatkowo wiosną i latem mieszkańcy nie zmagają się z dokuczliwymi owadami (komarami, muchami) i hałasami z zewnątrz.